Rorýsí budky

Gymnázium Aš je s ekologickými projekty jedna ruka už odnepaměti. Proto s kým jiným jsme se mohli dohodnout na výzvě pomoci v našem městě rozšířit rorýse - v naší přírodě ohrožený ptačí druh? Právě na jeho střechu jsme umístili nová rorýsí obydlí.

Gymnázium Aš odnepaměti fandí ekologickým projektům.

Tím nejvýmluvnějším důkazem budiž řada členů našeho spolku, která prošla právě tímto vzdělávacím ústavem.

Proto když nás napadlo, že bychom mohli někde v našem městě umístit budky pro rorýse, které by mohly zároveň sloužit jako pozorovatelna chování těchto ptáků, tak nám ihned přišla na mysl právě budova gymnázia.

 
Nejprve bylo zapotřebí zjistit parametry budek a vybrat vhodné místo.

Rorýsi potřebují k úspěšnému vletu do budky otevřený prostor a přímou cestu. Dále musí být rorýsí obydlí umístěno ve výšce minimálně 4 metry nad zemí, budova, na níž obydlí spočívá, nesmí být vystavena přílišnému hluku, ani přímému osvětlení, protože ani jedno rorýsům nesvědčí.

Jako ideální místo jsme vybrali okraj střechy nad dvěma schodištními výklenky, směřující dovnitř areálu gymnázia. Areál je dokonale izolovaný od ruchu z Hlavní ulice a k budkám nedosáhne ani světlo z okolních lamp.

Spolek zakoupil 8 dřevěných budek, které mají dohromady 12 okének – 4 malé „jednotky“ a 4 velké „dvojdomky“. Budky jsme ke střeše přichytili pomocí kotevních patek a pro vyšší ochranu nad budky ještě zbudujeme ochrannou stříšku, která zamezí přímé smršti živlů - především přímému slunečnímu žáru, obyvatelům budek zajistí závětří a poslouží také jako ochrana proti možným predátorům.

 
A jak ptáky přilákáme, aby se o nové „bytovce“ vůbec dozvěděli?

Pro vábení rorýsů se používá přehrávání zvuků, které vydávají obsazená rorýsí sídliště, a ideální období pro jejich volání probíhá od poloviny května do poloviny června. Do blízkosti budek tak umístíme reproduktor, který bude v různých intervalech vysílat hlasy skutečných rorýsů.

Našim cílem je o budoucích obyvatelích budek zjistit co nejvíce informací, a tak bude do jedné z budek zavedena kamera, která bude dění uvnitř snímat.

 

Související galerie

Nosil
Nosil
Tlačil
Tlačil
Tancoval
Tancoval
Eko-teroristi
Eko-teroristi